moja misja

adwokat w sprawie kobiet

Moje doświadczenie pracy i życia w różnych miejscach świata pozwoliło mi spojrzeć na prawo z wielu perspektyw i pomogło dostrzec sens mojej pracy jako adwokatki.

Przez ostatnie lata obserwowałam pozycję kobiet w różnych społeczeństwach, na rynku pracy, w biznesie i rodzinie. Uderzyło mnie to, jak bardzo różne problemy prawne mają kobiety i mężczyźni, i jak bardzo my, kobiety, musimy walczyć o równość w miejscu pracy, w biznesie, w życiu i o to, by nasz potencjał mógł być w pełni wykorzystany, a głos w pełni usłyszany. I z tych obserwacji właśnie powstał pomysł kancelarii dedykowanej sprawom kobiet, wspierającej kobiety w kwestiach prawnych, zapewniającej kobietom odważną obronę ich praw w sprawach rodzinnych i pracowniczych, promującej równość kobiet w zatrudnieniu, w biznesie i w życiu.

Zależy mi na tym, żeby kobiety były świadome swoich praw, korzystały z nich i by miały oparcie w kimś, kto je rozumie i kto przeprowadzi je przez trudne sprawy. Wierzę, że w sprawach kobiet jest jeszcze dużo do zrobienia. Jako adwokatka, podejmuję działania przeciwko wszelkim formom dyskryminacji, nierównego traktowania i bezprawnego działania wobec kobiet.

adwokat w sprawie kobiet

wykształcenie

Wykształcenie, wiedzę i doświadczenie zdobywałam zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech oraz Japonii.

We wrześniu 2022 r. ukończyłam Podyplomowe Studia Coachingu i Mentoringu na Uniwersytecie SWPS, we współpracy z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie i uzyskałam tytuł coacha i mentorki.

Studia prawnicze ukończyłam na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, broniąc tytułu magistra pod kierunkiem prof. dr hab. Romana Hausera.

Część programu studiów zrealizowałam na Wydziale Prawa Eötvös Loránd University (LLP Erasmus) w Budapeszcie.

Przez kilka lat mieszkałam w Japonii, gdzie miałam możliwość prowadzenia rocznego researchu na Wydziale Prawa na Uniwersytecie w Nagoi w tematyce wdrażania i przestrzegania standardów prawa pracy w azjatyckich krajach rozwijających się.

Aplikację adwokacką ukończyłam przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

doświadczenie

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w firmach i kancelariach prawnych w Polsce, Niemczech oraz Japonii (Raczkowski Paruch sp. k, PwC Legal, Majewski Niewiada i Wspólnicy, FilipiakBabicz., Kanzlei Dembski, UbrainTV Japan).

Od 2015 r. prowadziłam indywidualną praktykę prawną w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa rodzinnego, zdobywając doświadczenie zarówno w doradztwie prawnym, prowadzeniu procesów sądowych, jak i pozasądowych negocjacji i rozmów. Działalność kancelarii dedykowanej kobietom w sprawie kobiet  rozpoczęłam w 2018 r. i od tego czasu skupiam się na reprezentowaniu interesów kobiet, wspieraniu ich działalności zawodowej, pozycji na rynku pracy, a przede wszystkim na odważnym egzekwowaniu ich praw.

działalność na rzecz praw kobiet

Prawa kobiet
  • Wiceprzewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej (Członkini Zespołu od stycznia 2020 r., Wiceprzewodnicząca Zespołu od października 2022 r., Warszawa, Polska), działającego z myślą o wspieraniu, integrowaniu i edukowaniu kobiet ze środowiska adwokackiego w Polsce.
  • Moderatorka oraz współorganizatorka debaty organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Zespół ds. Kobiet przy NRA pt. „Macierzyństwo w Adwokaturze” (październik 2021 r., Warszawa, Polska); jako moderatorka, ekspertka prawa pracy oraz członkini Zespołu poruszałam tematykę macierzyństwa w kontekście wykonywania zawodu adwokatki, w tym przede wszystkim istniejących wyzwaniach, możliwych form wsparcia dla adwokatek na etapie wczesnego macierzyństwa i dalszej kariery zawodowej, a także wizji ewentualnych zmian w zakresie form wykonywania zawodu, w tym konieczności zabezpieczenia socjalnego adwokatek. Debatę można zobaczyć tutaj.
  • Ukończenie kursu Rady Europy Programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa; kurs na temat standardów w sprawach zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w Polsce, stosowania przepisów prawa międzynarodowego i europejskiego i postanowień Konwencji Stambulskiej oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (12.2018-03.2019, Warszawa, Polska).
  • Członkini Zespołu Prawnego Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (od 2016, Warszawa, Polska), organizacji pozarządowej walczącej o poszanowanie praw kobiet w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, zapewniająca bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadząca interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentek.
  • Uczestniczka konferencji European Caucus on Reproductive Rights, organizowanej przez Center of Reproductive Rights (z siedzibą w Nowym Jorku, USA); wystąpienie w roli adwokata reprezentującego Polskę podczas dyskusji o potencjale zmian legislacyjnych w tematyce praw reprodukcyjnych w Polsce i Europie (23-24.05.2019, Dania).

prywatnie

kozikowska_korea

Jestem żoną Jacka i mamą dwójki Cudaków, którzy są ogromną inspiracją dla mojego życia i mojej pracy. Moją pasją są podróże, poznawanie nowych ludzi, kultur i smaków, odnajdywanie ciekawych miejsc, nowych perspektyw. W życiu najważniejsze są dla mnie relacje. Uwielbiam i rozmawiać, i słuchać.

kozikowska_korea

skontaktuj się ze mną

Jeśli chcesz poznać swoje prawa, masz wątpliwości co do tego jak działać i co zrobić w sytuacji, w której się znalazłaś – skontaktuj się ze mną!

Umów się na konsultację lub spotkanie.

Zadzwoń do mnie

Daria Skrzypczak-Kozikowska Legal
NIP: 6652836070
Nr konta: 23 1050 1054 1000 0097 3653 8068